خانه / پربازدیدترین مطالب / 5 اشتباه متداول مصاحبه‌گرها در هنگام مصاحبه

5 اشتباه متداول مصاحبه‌گرها در هنگام مصاحبه

اشتباهات_مصاحبه‌گر

یکی از اشتباه‌های متداول مصاحبه‌گرها فراموش کردن این است که یک مصاحبه کاری دو طرف دارد. فقط شما نیستید که متقاضی را از نظر رفتاری، شخصیتی و مهارتی محک می‌زنید. در حین مصاحبه، متقاضی هم در حال بررسی سازمان و نماینده آن، یعنی شماست. اگر یک مصاحبه از طرف شما به خوبی برگزار نشود ممکن است متقاضی به دلیل دید بدی که از سازمان پیدا کرده قید کار کردن در شرکت شما را بزند.

بنابراین، اولویت اول شما به عنوان مصاحبه‌گر باید ایجاد دید اولیه مثبت در متقاضی باشد. رفتار شما در حین مصاحبه باید به متقاضی نشان دهد که نحوه رفتار سازمان با کارمندانش چگونه است و اینکه او در چه محیط کاری قرار است مشغول به کار شود. سعی کنید در هر مصاحبه‌ای که انجام می‌دهید ارزش‌های سازمان را به متقاضی نشان بدهید.

اشتباهات متداول مصاحبه‌گرها

هر مصاحبه اصولی دارد که همه ما با آن آشنا هستیم و اکثرا آنها را رعایت می‌کنیم. از این قبیل اصول می‌توان عدم تاخیر، توجه کردن به صحبت‌های متقاضی، مشغول نبودن با گوشی یا لپ‌تاپ، رعایت ادب و … را نام برد. در کنار این اصول شناخته شده، چند اشتباه بسیار رایج ولی کمتر شناخته شده وجود دارد که تاثیرات مخربی بر اعتبار سازمان در نزد متقاضی دارد. در ادامه به بررسی این اشتباهات می‌پردازیم.

1. قضاوت در مورد متقاضی بر پایه یک جواب غلط یا نداشتن یکی از شرایط

ما باید متقاضیان را بر پایه شرایط و معیار متنوعی ارزیابی کنیم. رد کردن یک متقاضی فقط به دلیل اینکه در دانشگاه دولتی درس نخوانده و یا به یکی از سوالات ما  پاسخ درستی نداده اشتباه بزرگیست.  همه ما افرادی را می‌شناسیم که با اینکه در جریان مصاحبه بهترین نبوده‌اند، در طول زمان به یکی از ارکان سازمان تبدیل شده‌اند. پس سعی کنید به متقاضیان با دید باز نگاه کنید.

2. آماده نبودن برای مصاحبه

مصاحبه‌گر هم باید همانند متقاضی برای مصاحبه آماده شود. همانطور که گفتیم، اولویت شما به عنوان نماینده سازمان باید ایجاد یک دید اولیه مثبت نزد متقاضی باشد. موثرترین راه برای ایجاد دید مثبت در متقاضی، ایجاد  حس مهم بودن در اوست. برای انتقال این حس، شما باید قبل از مصاحبه رزومه متقاضی را خوانده باشید و حتما بدانید که او برای چه موقعیت شغلی درخواست داده است. اگر این حداقل‌ها را رعایت نکنید، بی ‌اهمیت بودن او نزد شما و سازمان تنها حسی است که به متقاضی منتقل می‌کنید.

3. جلسه مصاحبه دو طرفه است

در مصاحبه شما به عنوان مصاحبه‌گر از موقعیت بالاتری نسبت به متقاضی برخوردار هستید. ولی این به معنی اینکه شما می‌توانید با متقاضی از موضع قدرت برخورد کنید نیست. نیرو‌های استثنایی باید توسط سازمان برای استخدام متقاعد شوند، نه برعکس. متقاضیان سطح بالا انتخاب‌های زیادی برای استخدام دارند و مصاحبه‌گر در کنار بررسی کفایت متقاضی، باید تلاش کند تا او را متقاعد کند که سازمان شما را به عنوان محل کار بعدی انتخاب کند.

سعی کنید شرایط دوستانه‌ای در طول مصاحبه به وجود بیاورید تا متقاضی احساس راحتی کند. بیش از حد پرس و جو نکنید و از قطع کردن صحبت او تا حد امکان خودداری کنید. شنونده خوبی باشید.

در نهایت، شما کنترل جلسه را در اختیار دارید ولی هدف اصلی مصاحبه را فراموش نکنید. مصاحبه برای پیدا کردن شناخت از متقاضی برگزار شده است.

4. از کنترل خارج شدن جلسه

مسیر مصاحبه باید کنترل شده و متمرکز باشد. سعی کنید زمان مشخصی برای هر مصاحبه تعیین کنید و آن را به بخش‌های مجزا و با زمان‌های مشخص تقسیم کنید. سوالاتتان را مرتبط با سوابق و مهارت‌های متقاضی و همچنین موقعیت شغلی مورد نظر انتخاب کنید و از پرسیدن سوالات غیر مرتبط خودداری کنید. زمانی را هم برای توضیح راجع به موقعیت شغلی و سازمان اختصاص دهید. در زمانبندی، حتما زمانی را هم برای پاسخ به پرسش‌های متقاضی اختصاص دهید. نتایج به دست آمده از یک مصاحبه 4 ساعته و کنترل نشده معمولا تفاوتی با یک مصاحبه نیم ساعته و کنترل شده ندارد.

5. بزرگنمایی کردن و دادن قول‌هایی که قابل انجام نیستند

مصاحبه‌گرها بعضا برای متقاعد کردن متقاضیان سطح بالا و استثنایی به بزرگنمایی شرایط و مسئولیت‌های کاری متوسل می‌شوند. این روش ممکن است باعث جذب متقاضی شود ولی بعد از مدت کوتاهی به بی‌اعتمادی، سرخوردگی و نهایتا قطع همکاری توسط او منجر خواهد شد.

کارمندی که بر پایه اطلاعات نادرست تصمیم به استخدام در سازمان شما می‌گیرد علاوه بر اینکه بهره‌وری مناسب را برای سازمان ایجاد نمی‌کند، می‌تواند به ایجاد اثرات مخرب بر وجهه سازمان شما در نزد سایر کارکنان و متقاضیان بالقوه نیز بیانجامد.

برای اطلاع از انتشار مطالب بعدی، حتما در خبرنامه ایمیلی ما در پایین صفحه ثبت‌نام کنید.

مطلب پیشنهادی

رهبری

چند سوال برای سنجش مهارت رهبری

در این نوشته چند نمونه از سوالات مرتبط با مهارت رهبری را بررسی می‌کنیم. با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *