خانه / پربازدیدترین مطالب / چند سوال برای سنجش مهارت رهبری

چند سوال برای سنجش مهارت رهبری

مهارت رهبریدر این نوشته چند نمونه از سوالات مرتبط با مهارت رهبری را بررسی می‌کنیم. با استفاده از این سوالات می‌توانید میزان توانایی متقاضی در رهبری و تعامل سازنده با همکاران را بسنجید.

چرا داشتن مهارت رهبری اهمیت دارد؟

هنگامی که قصد دارید برای جایگاه‌های مدیریتی و ارشد فردی را انتخاب کنید، با بررسی مهارت‌های نرم او می‌توانید سبک و توانایی رهبری‌اش را بسنجید. این مهارت‌ها شامل این موارد می‌شوند:

انگیزش: چطور برای افزایش بهره‌وری کارمندان از دادن بازخورد و تشویق کردن استفاده می‌کنند.

واگذاری وظایف: نقاط  قوت و ضعف کارکنان را چطور شناسایی می‌کنند تا بتوانند وظایف را به آن‌ها واگذار کنند.

ارتباطات: چگونه اعضای تیم را تشویق می‌کنند تا با صراحت دلواپسی‌ها و ایده‌هایشان را بیان کنند.

درستی:  چگونه اطلاعات محرمانه  و روابط کاری را مدیریت می‌کنند و چطور با پیروی از سیاست‌های سازمان، الگوی مناسبی برای اعضای تیم هستند.

رهبران خوب همواره با ایجاد محیطی مناسب برای همفکری و استقبال از ایده‌های جدید، برای سازمان ارزش آفرینی می‌کنند. سوالات مرتبط با مهارت رهبری به شما کمک می‌کند که مهارت‌ها و شیوه رهبری هر متقاضی را بسنجید.  

داشتن مهارت رهبری باعث می‌شود که یک مدیر بتواند:

 • یک تیم را برای دستیابی به اهداف مدیریت کند
 • به همکاران و زیردستان خود انگیزه دهد
 • چالش‌ها و اختلافات یک تیم را رفع کند
 • به موقع و درست تصمیم بگیرد

این سوالات حتی برای متقاضیان جایگاه‌های غیر مدیریتی هم مناسب هستند،  چرا که پتانسیل‌ رهبری آن‌ها را آشکار می‌کند. تجربه نشان داده است که کارمندانی که مهارت‌های رهبری دارند، به شغل خود و سازمان تعهد بیشتری دارند و می‌توانند به موقع بر مشکلات غلبه کنند.

چند نمونه سوال برای سنجش مهارت رهبری در مصاحبه

 • زمانی که برای ایجاد تعادل بین زندگی و کار به مشکل برخوردید، آیا توانسته‌اید مشکلتان را مدیریت کنید؟ چطور این کار را انجام داده‌اید؟
 • اگر تا به حال وظیفه رهبری یک پروژه را داشته‌اید، نتیجه پروژه چه بوده است؟
 • آیا تا به حال ایده‌هایتان باعث سازمانتان شده است؟ چطور از اجرا و پیاده‌سازی ایده‌تان مطمئن شدید؟
 • تصور کنید در یک پروژه مهم و بزرگ دو نفر از کارمندان شما قبل از مهلت تعیین شده برای پایان پروژه تیم را ترک می‌کنند. چطور سبک رهبری‌تان را تغییر می‌دهید تا بتوانید در مهلت معین پروژه را تحویل دهید؟
 • چطور عملکرد فردی اعضای تیم خود را بررسی و کنترل می‌کنید؟
 • چگونه به اعضای تیم انگیزه می‌دهید؟
 • بر چه اساسی در مورد پاداش یا جریمه افراد تیم تصمیم‌گیری می‌کنید؟
 • سبک رهبری خود را چگونه توصیف می‌کنید؟

چگونه مهارت رهبری متقاضیان را بسنجیم؟

 • اغلب متقاضیان ادعا می‌کنند که دارای مهارت‌های ارتباطی و انگیزشی خوبی هستند. سوال‌های مصاحبه رفتاری و موقعیتی به شما کمک خواهد کرد که تشخیص دهید آن‌ها چطور از این مهارت‌ها در سناریوهای کاری مرتبط استفاده می‌کنند.
 • فراموش نکنید، رهبری فقط یک دانش نیست. یک رهبر خوب ارزش‌های سازمان را به اشتراک می‌گذارد و به رشد این ارز‌ش‌ها در بلندمدت کمک می‌کند. بنابراین، متقاضیانی را انتخاب کنید که اشتیاق کافی به رشد و توسعه دارند و علاقه‌مند به پیشرفت و ارتقا جایگاه حرفه‌ای خود هستند.
 •  استخدام و آموزش نیروها یکی از مسئولیت‌هایی است که رهبران تیم‌ها بر عهده دارند، از متقاضیان در مورد آشنایی با رویه‌های آموزش و استخدام سوال کنید.
 • دقت کنید که یک رهبر خوب در دوران سختی استوار می‌ماند. با طرح مثال‌های کاری مرتبط بررسی کنید که متقاضیان چطور در برابر چالش‌ها واکنش نشان می‌دهند و تصمیم‌گیری‌های دشوار را چگونه انجام خواهند داد.
 • مهارت‌های تصمیم‌گیری و خلاقیت متقاضی را محک بزنید. کارمندانی که می‌توانند در موقعیت‌های غیرقابل پیش‌بینی تصمیم‌های سریع و بجا بگیرند، در سازمان شما می‌توانند نقشی حیاتی داشته باشند.

علائم خطر

منفی بودن: بسیار مهم است که افراد در جایگاه رهبری بتوانند فضای مثبت را در تیم تقویت کنند. رهبرانی که بر مسائل منفی تاکید می‌کنند یا شور و انرژی لازم را ندارند، باعث کاهش انگیزه اعضای تیم خود خواهند شد.

جواب‌های غیرصادقانه: بی‌صداقتی در جواب‌های متقاضیان نشان دهنده غیرحرفه‌ای بودن آنهاست. رهبران معمولا نقش استراتژیکی در شرکت ها بر عهده دارند، بنابراین دنبال کارمندان صادق بگردید، افرادی که اخلاق را رعایت می‌کنند و در پذیرفتن اشتباهاتشان مقاومت نمی‌کنند.

منعطف نبودن: رهبران با تجربه ممکن است از روش خاص خود برای انجام مسئولیت‌های رهبری استفاده کنند، اما هر رهبر خوب باید در سازگاری با روش‌ها و شرایط گوناگون کاری انعطاف‌پذیری لازم را داشته باشد.

غرور: فراموش نکنید که رهبری یک تیم این مجوز را به شما نمی‌دهد که برای اطرافیانتان رئیس‌بازی دربیاورید یا به آنها دستور بدهید. رهبران موثر می‌دانند چه زمانی باید پیشنهادهای دیگران را دنبال کنند و چطور برای مشارکت دیگران در امور ارزش قائل شوند.

بهانه‌تراشی یا مقصر دانستن دیگران: رهبرانی که مسئولیت کارها و شکست‌های خود را قبول نمی‌کنند خطر بزرگی برای از بین بردن توازن تیم هستند. پس، به دنبال افراد قابل اعتماد باشید، کسانی که به جای شکایت از مشکلات، بر پیدا کردن راه‌حل‌ها تمرکز می‌کنند.

 

برای اطلاع از انتشار مطالب بعدی، حتما در خبرنامه ایمیلی ما در پایین صفحه ثبت‌نام کنید.

مطلب پیشنهادی

کار تیمی

چند سوال برای سنجش مهارت کار تیمی

در این نوشته چند نمونه از سوالات مرتبط با مهارت کار تیمی را بررسی می‌کنیم. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *